Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Temrinleri

 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: 16. Parmak izi kontrollü HDD  (Okunma sayısı 16204 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

06 Nisan 2019, 22:10:21
Önceden tanımlanmış bir parmak, parmak izi sensörüne okutulduğunda hdd açılacaktır. Yine önceden tanımlanmış bir başka parmak parmak izi sensörüne okutulduğunda hdd kapanacaktır. HDD açıkken RGB led yeşil renk alır. HDD kapalı iken RGB led kırmızı renk alır. Tanımsız bir parmak okutulduğunda ise RGB led mavi renk almaktadır.

Devre şeması:


Yetkili parmak izinlerinin tanımlanması
Yetkili parmak izinlerinin tanımlanması için aşağıdaki işlem basamaklarını gerçekleştiriniz.
1.   Parmak isimli klasörün içinde bulunan parmak.ino dosyasını arduino idesi ile açarak arduinoya yükleyiniz.
2.   Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra seri port ekranını açarak yönergeleri takip ederek parmak izinizi parmak izi sensörüne kaydediniz. 127 adet parmak tanımlayabilirsiniz.

Yetkili parmak izlerinin silinmesi
Yetkili parmak izinlerinin silinmesi için aşağıdaki işlem basamaklarını gerçekleştiriniz.
1.   Parmak isimli klasörün içinde bulunan parmak_sil.ino dosyasını arduino idesi ile açarak arduinoya yükleyiniz.
2.   Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra seri port ekranını açarak yönergeleri takip ederek daha önce kaydedilmiş  parmaklara ait tanımlamaları siliniz.

Kullanma talimatı
Devre aşağıda belirtilen işlem sırasıyla çalışır hale gelmektedir.
1.   Yetkili parmak izinlerinin tanımlanması başlığında belirtilen şekilde  1 kereye mahsus parmak tanımlamalarını yapınız.
2.   Parmakla isimli klasörün içinde bulunan parmakla.ino dosyasını arduinoya yükleyiniz.
3.   Seri port ekranını açarak tanımlanmış ve tanımlanmamış parmakları sensöre okutarak gelişen olayları seri port üzerinden takip ediniz.
4.   Devreye ilk defa enerji uygulandığında RGB led mavi renkte yanacaktır.
5.   HDDyi açmak için tanımlanmış bir parmak sensöre okutulduğunda RGB led yeşil renge dönecek ve röle çekecektir. Rölenin çekmesiyle beraber HDDye enerji gelecek ve HDD açılacaktır.
6.   HDDyi kapatmak için tanımlanmış bir parmak sensöre okutulduğunda RGB led kırmızı renge dönecek ve röle bırakacaktır. Rölenin bırakmasıyla beraber HDDye gelen enerji kesilecek ve HDD kapanacaktır.
7.   Tanımlanmamış  bir parmak sensöre okutulduğunda RGB led mavi renge dönecek ve röle çekili ise bırakacaktır. Rölenin bırakmasıyla beraber HDDye gelen enerji kesilecek ve HDD kapanacaktır.

Öneriler:
HDD beslemesinin ve arduino usb kablosundan ayırıp röle üzerinden verilmesi durumunda rölenin çektiği anda arduinonun resetlenmesi gözlenirse beslemeye parralel 470 mikrofaradlık bağlanması önerilir.iletişim: 0542 343 09 15