Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Temrinleri

 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: 14. ESP2286 ve Güncellenmesi  (Okunma sayısı 19502 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

11 Mayıs 2017, 19:37:31
ESP8266 ile arduinoyu internete bağlayabilen bir araçtır. Bu araç sayesinde internet üzerinden arduino ile haberleşmek ve veri aktarımı yapabilmek mümkündür.

ESP8266 modülü 3,3 Volt ile çalışmaktadır. Bundan daha yüksek değerlerdeki voltajlar modüle zarar verebilir. Bu nedenle modül arduino ile beraber kullanıldığında arduinonun 3,3 Volt çıkışından beslenmelidir. Modülün daha kararlı çalışması için besleme geriliminin farklı bir kaynaktan sağlanmasında fayda vardır.

ESP8266 pinleri:Modül üzerinde Vcc (3,3 Volt besleme), GND, TX, RX, RST, CH_PD, GPI00 ve GPI02 olmak üzere 8 adet pin bulunmaktadır.

Yazılım Güncellemesi:
ESP8266 ilk üretildiği günden bu yana bir çok yazılım güncellemesi geldi. Modülün daha stabil çalışabilmesi için modülü projelerimize kullanmadan önce yazılımı güncellenmesi uygun olacaktır.

Yazılımı güncellemek için arduino ile ESP8266 modülü arasındaki bağlantı aşağıdaki gibi yapılır.Modülü güncellemek için gerekli olan güncelleme dosyalarını konu ekinden ya da olması muhtemel daha güncel dosyaları buraya tıklayıp indirebilirsiniz.

Güncelleme dosyalarını indirdikten sonra ESP8266Flasher programını konu ekinden indirip çalıştırınız. Program çalıştırıldığından aşağıdaki gibi program arayüzü ile karşılaşacaksınız.

Bu ekranda iken ESP8266Flasher programı üzerinden arduinonun bağlı olduğu port numarası görünecektir. Bu örnekte COM5. Arduinonun bağlı olduğu port numarası daha farklı ise bu ekrandan düzeltiniz.Daha sonra program arayüzündeki ikinci sekmeye tıklayıp aşağıdaki resimde görüldüğü gibi gerekli olan 4 güncelleme dosyasını çağırıp gerekli ayarları yapınız.

Ayarlar resimdeki gibi yapıldıktan sonra program arayüzündeki ilk sekmeye tıklayıp ortadaki büyük mavi butona basınız. Program ilerleyerek bir kaç dakika içerisinde güncelleme gerçekleşecektir.Seri port ekranından AT komutu gönderdiğinizde,port ekranından OK cevabı alıyorsunuz güncelleme başarılı olduğu ve arduinonun modül ile haberleşebildiği anlaşılır.

AT komutuna arduino tepki göstermiyorsa arduino ile modül haberleşemiyor demektir. Bu durumda anlatılanları daha dikkatte bir şekilde uygulayıp sonuca ulaşmayı deneyiniz.Bu temel bilgilerden sonra bu bölümde yeni açılacak olan konularda çeşitli uygulama devreleri bulacaksınız.« Son Düzenleme: 11 Mayıs 2017, 19:42:02 Gönderen: Hasan ERTÜRK »


iletişim: 0542 343 09 15