Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Temrinleri

 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: 3. Arduino Programlama ve arduino programının kurulması  (Okunma sayısı 32714 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

08 Haziran 2015, 23:00:14
Arduino Unoyu programlamak için Arduino programını arduino.cc sitesinden indirmeniz gerekir. Programı indirip arduino.exe dosyasını çalıştırdıktan sonra Tools > Board menüsünden Arduino Unoyu seçiniz.

Arduino Uno üzerindeki ATmega328 e önceden bir bootloader yüklenmiştir. Bu bootloader sayesinde Arduino 'yu programlamanız için harici bir programlayıcı donanımına ihtiyacınız olmaz. Orjinal STK500 programını kullanarak haberleşir.

Ayrıca Arduino ISP kullanarak Arduino 'nun bootloader 'ını devre dışı bırakabilir ve mikrodenetleyiciyi ICSP (In Circuit Serial Programming) pini üzerinden programlayabilirsiniz.

Arduino IDE ‘ yi kurduğumuza ve programlama arayüzüne eriştiğimize göre şimdi sıra “Arduino UNO” kartımızı bilgisayarımıza tanıtmaya geldi. Bunun için;
1-Arduino kartımızı USB kablomuz ile bilgisayarımıza bağlıyoruz. Karşımıza ilk olarak ” Windows Yeni Donanım Bulma Sihirbazı” çıkacak. Burada ” Windows yazılım aramak için Windows Update sitesine bağlanabilir mi?” sorusuna ” Hayır, bu kez değil” seçeneğini seçerek devam ediyoruz.
2-Yeni sayfada karşımıza çıkacak seçeneklerden bu kez “Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş)” seçeneğini seçiyoruz ve ilerliyoruz.
3-Diğer sayfada “Bu konumlarda en iyi sürücüyü ara” seçeneğini seçip, “Arama şu konumu da içersin:”  bölümünü işaretliyoruz ve ardından “Gözat” butonuna basarak daha önceden indirmiş olduğumuz arduino klasörünün içindeki “drivers” klasörünü seçiyoruz. (Ör: C:\arduino-1.04\drivers)
4-Ardından karşımıza çıkan listeden Arduino UNO’ya ait sürücü bilgisini içeren “Arduino UNO” yu seçiyoruz ve ilerliyoruz.
5-Bu aşamada karşımıza bir uyarı penceresi çıkabilir. Buna “Devam et” diyoruz.
6-Dosyaların yüklenmesi bittikten sonra “Son” butonuna basıp yüklememizi tamamlıyoruz. Şu anda Arduino UNO sürücümüz kullanıma hazırdır.

Bu konu Coşkun TAŞDEMİR'in Arduino Uygula Kitabındaki örneklerden faydalanarak hazırlanmıştır. Kendisine vermiş olduğu emek için buradan teşekkür ederiz. Kitabı satın alarak daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz.

Not: smd chipler için kurulum dosyası ektemevcut.
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2016, 22:08:31 Gönderen: fatek »


iletişim: 0542 343 09 15
 
Bu iletiye teşekkür edenler: Bera