Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Temrinleri

 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: AC Motor Sürücüler  (Okunma sayısı 1641 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

14 Ekim 2019, 10:20:01
Çevrimdışı elektroshop
*
İleti: 19
Karma 0
Profili Görüntüle 
AC motor sürücü asenkron motorların besleme kaynağının frekans ve gerilimini değiştirerek hız kontrolü sağlayan elektronik sürücü devreleridir. Endüstride sıklıkla kullanılan AC motor sürücüleri, hız kontrol sürücüsü, frekans sürücü, inverter, AC sürücü gibi farklı isimlerle adlandırılmıştır

AC Motor Sürücüleri Nasıl Çalışır?

AC Motor sürücülerinin iç yapısı incelendiğinde sürücünün girişindeki gerilimin öncelikle bir doğrultucu yardımıyla doğrultulduğu görülür. Diyotlar yardımıyla elde edilen DC gerilim bir barayı besler.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi diyotlar tarafından doğrultulan gerilimin dalga şekli tam olarak düz değildir. DC gerilimin dalga şeklini düzeltmek için kondansatör kullanılır ve kondansatör ile düz bir DC gerilim elde edilir.

AC Sürücü çıkışındaki gerilim tam bir sinüs dalgası değildir. PWM yöntemiyle elde edilen AC bir gerilimdir. Aşağıdaki resimde farklı frekanslarda AC motor sürücü çıkışındaki dalga şeklinin nasıl olduğunu görebilirsiniz.


Darbe genişlik modülasyonu (PWM) yöntemiyle oluşturulan AC gerilim frekans ve gerilim kontrolü ile motorun hızını kontrol ederek istenilen hızda motorun çalışmasını sağlar.


AC motor sürücülerinin çıkış beslemeleri üç faz olmasına rağmen giriş beslemeleri tek faz veya üç faz olabilir. Kullanacağınız uygulamaya göre bir çok farklı özellikte AC motor sürücüsü bulabilirsiniz.