Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Temrinleri

 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Ray Tipi Güç Kaynağı  (Okunma sayısı 765 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

31 Mayıs 2019, 10:29:25
Çevrimdışı elektroshop
*
İleti: 18
Karma 0
Profili Görüntüle 
Güç Kaynağı (UPS) Nedir?
Kesintisiz Güç Kaynağı (Uninterruptible Power Supply – UPS) elektronik aletleri şebeke beslemesinin kesilmesine karşı koruyan bir cihazdır. Genel olarak tolerans dışında kalan yüksek ve düşük voltajın gelmesini de önler. Şebekeye beslemesi sürerken güç depolayarak, bu besleme sona erdiği an voltajı cihaza yöneltir ve çalışmasına devam etmesini sağlar.

UPS Ne İşe Yarar?
Çalışma amacı jeneratör ile benzer olsa da, kesinlikle farklı bir amaca ve sisteme sahiptir. Jeneratör, elektrik enerjisini genellikle fosil yakıtları elektrik enerjisine çevirerek sistemin çalışmasını sürdürmesini sağlar.  Ancak tekrar devreye girmesi için belli bir süre gerekir ve en gelişmiş modellerde bile birkaç saniyelik bir boşluk olabilmektedir. UPS, jeneratörün aksine elektronik aletlere optimize edilebilmekte ve depoladığı enerjiyle genel tesisat yerine belli cihazları besleyebilmektedir. Bu bakımdan jeneratörden çok daha verimli bir kullanım sağlar.

Bununla birlikte, UPS depoladığı enerjiyi standart şebeke ayarı seviyesine getirme özelliğine sahiptir. Her cihazın çalışırken kullandığı bir enerji frekansı vardır. Bu frekansın üzerinde ya da altında besleme gerçekleştiği takdirde cihazın çalışmaz hâle gelmesi mümkündür. Bu yüzden UPS aynı zamanda elektrik enerjisini cihazların ihtiyaç duyduğu besleme seviyesiyle eşit konuma getirme özelliğine sahiptir.

Özetlemek gerekirse, UPS elektronik aletleri korumak ve kesinti esnasında çalışmalarını sürdürmek için gerekli. Ancak tek başına yeterli olduğunu söylemek mümkün değil.

Daha fazlası için:Güç Kaynağı