Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Temrinleri

 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Otomatik Kumanda Sembolleri & Proje Okuma  (Okunma sayısı 5026 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

30 Mayıs 2018, 15:01:31
Mesut PÜRMÜSLÜ

İleti:
Karma 0

Otomatik Kumanda Sembolleri & Proje Okuma

Bildiğiniz üzere piyasada birçok çizim programları bulunmaktadır. Meslek hayatımızda sıklıkla kullandığımız çizim programları, birçok meslektaşımızın iş hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır.

Bir ilacın prospektüsünün, bir karışımın kimyasal formülünün önemi ve anlamı ne ise, bizim içinde, yapacağımız veya yapmak istediğimiz çalışmalarda, Çizilen Proje aynı önem ve anlamı taşımaktadır.

Proje, bir işin nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi vereceğinden, işin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi, projenin düzgün ve anlaşılır olmasına bağlıdır. Tamamlanan bir projenin bitiminden sonra, sorun çıkarması halinde veya yeniden düzenlenmesi, revize edilmesi gerekiyorsa bu duruma müdahale edecek meslektaşımızın, projeye bakarak projede yapılanı rahatlıkla anlayıp, kabloları çekiştirmeden, herhangi bir bağlantı hatası yaparak, yanlış yerlere yanlış gerilimler vermeden, problemi giderebilmesi için düzgün bir proje büyük önem arz etmektedir.

Arıza giderme, onarım ve bakım sektöründe hizmet veren meslektaşlarımız anlaşılır ve düzgün çizilmiş projenin önemini çok iyi bilirler. Yeni bir proje çizimine başlarken proje çizim aşamasında yada proje bitiminde simülasyon özelliğine sahip programlar vasıtası ile projeyi simüle etmek gerekir. Herhangi ufak bir hata sonucunda istenmeyen durumların önüne geçebilmek için bu kontrol gerekli olduğu gibi, hatalarımız veya gözden kaçırdığımız ayrıntılar varsa, kimseye boşuna emek ve maddi kayıp harcatmadan, hatamızı farkeder ve düzeltiriz.

Proje çizimi yapılırken, okuyucunun veya projeyi uygulayacak kişinin eğitim durumu, bilgi ve deneyimi göz önünde bulundurularak çizilmelidir. Maalesef iş hayatımız içerisinde start, stop, kontaktör vb. elemanların sembolünü tanımayan bir çok meslektaşlarımız var, bu yüzden, hazırlanan projede, sembol ve kodlamaların açıklaması mümkün olduğunca her sayfada belirtilmelidir. Proje içerisinde kullanılan sembollerin açıklaması, proje takibinin rahatlıkla yapılabilmesi ve kolay yorumlanabilmesi için gereklidir.

Yukarıdaki saydığım hususlara istinaden, özellikle makine projelerinde, sembollerin Türkçe ve mümkünse İngilizce olarak açıklaması yapılmalı,kablo renk kodları tablosu ile birlikte, malzemelerin marka, model, adedi ve tedarikçisi belirtilmelidir.

Uygulamada, Faz koruma rölesi, Termik ve diğer elemanların, bağlantı terminallerinin adı, kontak numaraları veya kodlamaları gerçekte ne ise, projede farklı belirtilmemelidir. Örneğin, Termiğin yardımcı kontak numaraları 95/96 N-K, 97/98 N-A ise, projede farklı numaralandırma yapılmamalıdır. Faz koruma rölesinde 1 enversör kontak bulunuyorsa, bunu projede, birbirinden bağımsız 2 ayrı kontak gibi göstermek yanlıştır, diğer bir husus, flaşör rölede 1 enversör kontak mevcut iken, projede flaşör röleye ait 10 adet normalde açık kontağı varmış gibi gösterilmesi yanlıştır. Projeyi uygulayacak kişinin, projede çizilen şemaya bakarak yaptığı çalışmada, devreye alma sırasında, sistemin çalışmaması, zaiyatı ve zaman kaybı gibi olumsuzluklar doğurmaktadır.


Çizimi daha net görüntülemek için Tıklayınız


 

30 Mayıs 2018, 15:06:23
Yanıtla #1
Çevrimdışı Hasan ERTÜRK
*
İleti: 598
Teşekkür: 27 Karma 4
Profili Görüntüle Spina Bifida 
Teşekkür ederiz Mesut Bey.