Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Temrinleri

 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Otomatik Yıldız Üçgen Yol verme devresi.  (Okunma sayısı 3947 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

30 Mayıs 2018, 14:48:12
Mesut PÜRMÜSLÜ

İleti:
Karma 0

Mevcut uygulamada start verildiğinde, önce güç kontaktörü ardından yıldız kontaktörü devreye girer, motor yıldız çalışma sonrası üçgen çalışmaya geçtiğinde, ihtiyaç olmamasına rağmen zaman rölesi sürekli devrededir.

Aşağıdaki uygulamada, start verildiğinde önce yıldız kontaktörü çeker, ardından güç kontaktörü enerjilenir, yıldız çalışma sonrası motor üçgene geçtikten sonra, yıldız kontaktörü ile beraber zaman röleside devreden çıkar.

Neden önce yıldız kontaktörü çekmelidir?

Yıldız/üçgen yol verilen asenkron motorumuz yükü yıldız devrede karşılar, yıldız devrede motor momenti 1/3'tür, buna karşılık yük ile birlikte kalkınma momenti yüksektir, yani yük momenti motor kalkınma momentine yaklaşır, bu ilk çalışma anında şebekeden yüksek akım çekilmesine neden olur. Yıldız kontaktör akımı ise küçüktür motor nominal akımın 1/3 değerindedir çünkü yıldız bağlantıda sargı gerilimi fazlar arası gerilimin kök3'de biri kadardır.

Hal böyle olunca siz önce ana kontaktörü çektirir ardından yıldız kontaktörünü çektirirseniz yüksek demeraj akımı küçük değerde olan yıldız kontaktörün kontaklarından geçer, kapama anında yüksek ark oluşturur. Bu sıkıntılı durumun oluşmaması için kumanda devresi tasarlarken önce yıldız kontaktör çektirilir sargılar yıldız pozisyona geçmiş olur, ardından ana kontaktör çekerek (enerjilendirerek) tüm demeraj akımının kontaklarından geçmesini sağlar.(Yorum Hakan HIRÇIN)

Diğer bir husus, projede Yıldız kontaktörünün köprüleme işlemi, bilinen yöntemin dışında üçgen bağlantı yaparak şöntleme yapılmıştır.

Buradaki bağlantıda ise kontaktörün bir kontağı herhangi bir sebeple akım geçirmediğinde, diğer iki kontağın bağlantısı sayesinde motor normal çalışmasına devam edecektir.Çizimin motor bağlantısı uygulaması vede devreye alma sırasında aşağıdaki uyarılar dikkate alınmalıdır.


Motor klemensinde fazların doğru veya yanlış bağlanması kısa devreye sebebiyet vermez. Yanlız üçgen bağlantıda sargı uçlarına 380 volt gerilim uygulanması gerekmektedir.

Motor klemens bağlantısının Ek'te örneğini gösterdiğim gibi 2 doğru, 4 yanlış toplamda 6 olasılık vardır.

Motor klemensinin bağlanma aşamasında multimetre veya avometre yardımı ile sargı uçları tespit edilmeli ve her sargıya 380 volt yani 2 faz gelecek şekilde bağlanmalıdır.

Ölçü aleti ile motor sargılarının uçları tespit edilmezse, yanlış ve doğru bağlantı örneklerinde ki gibi, 1 ve 2 nolu şekiller doğru, 3-4-5-6 numaralı şekiller ise, yanlış bağlantı örnekleridir..

Yanlış bağlantı şekillerinde gösterildiği gibi, aşağıdaki şekilde 3 -5 - 6 numaralı yanlış bağlantı örneklerinde ki gibi motorun iki faza kalarak, üçgen çalışmaya geçtiği sırada sigorta, motor koruma şalteri veya termiğin atmasına neden olacaktır.

Diğer 4 numaralı yanlış bağlantı örneğinde ise motorun Yıldız'dan Üçgen'e geçtikten sonra motorun durmasına neden olacaktır.


Daha net görüntülemek için Tıklayınız

 

30 Mayıs 2018, 15:07:48
Yanıtla #1
Çevrimdışı Hasan ERTÜRK
*
İleti: 602
Teşekkür: 27 Karma 4
Profili Görüntüle Spina Bifida 
Teşekkür ederiz Mesut Bey. Foruma bir canlılık getirdiniz.
iletişim: 05423436114