Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Temrinleri

 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Mesut PÜRMÜSLÜ

Sayfa: [1] 2
1
Kumanda ile yapılan Şifreli kapı. ( Şifre : 73014 )

Devrede 10 adet buton olacak, 5 adet butona 73014 şeklinde basıldığı zaman kapı açılacak açılacak.
Devrede 1 adet reset butonu kullanılacak, 5 adet butona 73014 harici yanlış sıralama ile basılırsa sistem başa dönecek ve alarm çalacak. 3 saniye içinde doğru şifre girilmezse işlem tekrar başa dönecek.Çizimi daha net görüntülemek için Tıklayınız


2
Simulasyon çizimini görüntüleyebilirsiniz.
3
Otomatik kumanda / Anahtar (Sviç) ve Kontaklar Hakkında
« : 30 Mayıs 2018, 15:43:11 »
Buton, mikroanahtar, döner anahtarlar ya da geçiş anahtarları arıyorsanız, temel anahtar yapılandırmalarını hatırlamak gereklidir.

Bir anahtar kontak adı verilen en az iki adet iletken parçadan oluşur.

Bu parçalar harici bir devreye bağlanır. En temel çalışma şekli kontağın açık veya kapalı olmasıdır.

Bu  şekilde bağlı olduğu devreyi  açar ya da kapatır başka bir deyişle devreyi çalıştırır ya da durdurur.
Anahtarların farklı kutup ve atma sayılarına göre farklı konfigurasyonları olabilir. Kutup, kontak seti, atma ise iletme konumu noktasıdır.

Kutup ve Atma

Yaygın Konfigurasyonlar:

Tek Kutuplu Tek Atma, SPST  olarak kısaltılır
Çift Kutuplu Tek Atma, DPST olarak kısaltılır
Tek Kutuplu Çift Atma, SPDT olarak kısaltılır
Çift Kutuplu Çift Atma, DPDT olarak kısaltılır
 

Özet Bilgi ve kullanılan Şemalar

SPST – Basit bir açma-kapama düğmesi. Anahtar içinde sadece bir devre ve tek konum vardır.
DPST – Anahtar içinde birlikte hareket eden iki devre vardır ve iki ayrı devreyi aynı anda on ve off yapabilir. Canlı uç ve Nötr ucu izole etmek için de kullanılır.SPDT – Anahtarlamayı iki konumda yapabilir. Bu konfigurasyon geçiş anahtarı olarak da kullanılır. Üçüncü bir anahtarlama konumu ile merkezi olarak kullanılabilir.DPDT – Bu birlikte çalışan iki adet “on” anahtarıdır, iki cihazı aynı anda anahtarlar; örneğin uyarı ışığı ve ses gibi. 2 adet SPDT anahtarı gibi davranır. DPDT motor kontrol uygulamalarında ileri ve geri çalışma için kullanılır.

Kaynak : www.otomasyonadair.com


4
Emniyet Röleleri – Nerede ve Nasıl Çalışır?

Emniyet röleleri emniyet fonksiyonlarını yerine getiren cihazlardır. Bir tehlike durumunda, bir emniyet rölesi riski kabul edilebilir bir seviyeye indirmek için çalışır.

Bir hata oluştuğunda, emniyet rölesi güvenli ve güvenilir bir tepki verecektir.

Her emniyet rölesi belirli bir işlevi izler ve  diğer emniyet rölelerine bağlayarak, bir makine veya tesisin toplam izlemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Emniyet röleleri, personel ve ekipman için uzun bir kullanım ömrünün yanında,  güvenli çalışmasını da sağlayacak, mevcut güvenlik standartlarını karşılayan basit ve etkili bir yoldur.

Hem çalışanları korumak ve pahalı kazalar veya ekipman değiştirme olasılığını azaltmak için risklerin azaltılması, herhangi bir iş için birinci öncelik olmalıdır.

Genellikle, riskin azaltılması mümkünse , azaltılmalıdır.

Emniyet rölelerinin bazı işlevleri şunlardır:

*Kontrollü ve güvenli bir şekilde bir hareket durdurma.

*Hareketli korumaların pozisyonunun izlenmesi.

*Erişim sırasında bir kapanış hareketi kesilmesi.


*Acil kapatma / durdurma.


Emniyet Rölesinin Çalışması

Emniyet röleleri çalıştırmak için basit ve açık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, bunların kullanımı için herhangi bir özel eğitim gerekli değildir.

Genellikle, bir emniyet rölesini çalıştırmak için genel elektrik bilgisi ve belirli durumda gerekli olacak standartların farkındalığı yeterli olacaktır. 

Emniyet röleleri kullanımı,  kompakt tasarımı, yüksek güvenilirliği ve gerekli standartları karşılama yeteneği  ile  yaygın hale gelmiştir. Bunlar güvenlik fonksiyonları gereken makine veya tesisisin ayrılmaz bir bileşeni haline gelmiştir.


Kullanım Alanları

Emniyet rölelerinin kullanıldığı alanlar;

Işık Perdeleri: Işık Perdeleri tripwire bir tür olarak hareket ve zarar verme potansiyeli olan makinenin hareket alanı çevresinde personeli korumak için kullanılır. Cihaz tarafından üretilen kızılötesi ışınların herhangibiri kesildiğinde, bir durdurma sinyali ilgili ekipmana gönderilir. Işık perdeleri genellikle tehlikeden uzaklaştracak bir emniyet rölesine bağlı olacaktır. Bazı emniyet röleleri de güvenlik fonksiyonunun geçici olarak inaktif olmasını sağlayan  bir çeşit kısma işlevselliği ile donatılmış olabilir. Örneğin ; Işık perdeleri ile kullanıldığında,  kısma özelliği güvenlik rölesini aktifleştirmeden perdeden nesnelerin geçmesine izin verebilir.


Emniyet Paspasları: Basınca duyarlı emniyet röleleri, personelin güvenliğini sağlamak ve  diğer güvenlik cihazlarını desteklemek için emniyet paspasları ile birlikte kullanılabilir. Örneğin, bir dizi ışık perdesi , yüklemek veya bir makineyi boşaltmak için erişim sağlayan emniyet paspası etkinken nesneler geçmesine izin vermek için kurulumu yapılabilir.. Emniyet paspasları  bağımsız bir güvenlik önlemi olarak da kullanılabilir. Işık perdeleri gibi,  aktive edildiğinde, bir stop komutu başlatmak için yapılandırılabilir.

Üç pozisyon Cihazlar: Bir uygulamadaki arızayı giderirken  üç pozisyonlu cihazlar gibi emniyet cihazları önemli olabilir. Bu kategoride çeşitli cihazlar vardır. Üç pozisyon cihazlarda genellikle çalıştırmak için belirli bir pozisyonda tutulan basınca duyarlı joystick kullanılır ve kullanıcı joystick’i bıraktığı zaman durma konumuna geri dönecektir.

İki El Kontrol Cihazları: İki el kontrol cihazı,  yüksek derecede emniyet gerektiren operasyonlar için gereklidir. Operatörün tehlikeli alana ulaşmasını engellemek istediğinizde bu tür cihazlar çok önemlidir.

Manyetik Anahtarlar: Bir kapı ya da kapağın kapatılması, iki nesneyi kesiştirmek ya da birbirleriyle aynı hizada getirmek gibi uygulamalarda  manyetik anahtar kullanımı yararlıdır. İki sensörler arasındaki temas kaybolduğunda, bir acil durdurma sinyali  çalışan makineyi güvenle durdurmak için uygun röleye gönderilir. Manyetik anahtarlar kapı veya anahtarlarda kullanıldığında kolay konumlandırma veya gizleme sağlayan çok kompakt yapıdadırlar. Çalışması için mekanik kontak gerekmediği için, manyetik şalterin çalışma ömrü uzun olacaktır. Su, kir ve toz,  değişik  ortam ve koşullarda kullanılabilen manyetik şalteri etkilemez.

Acil Durdurma Butonları: Acil Durdurma Butonları (ayrıca e-stop olarak da bilinir), birisi tehlikede olduğunda  kırılarak bir makineyi durdurmak için kullanılır. Tüm e-stop butonları sarı koruma içinde kırmızı renkli olmalıdır.Kaynak : www.otomasyonadair.com

5
Otomatik kumanda / Kuru Kontak ve Islak Kontak Nedir ?
« : 30 Mayıs 2018, 15:41:59 »


Islak Kontak ve Kuru Kontak tanımının ikisi de bir kontak sinyalini yani bir dijital girişi veya çıkışı tanımlar. Kuru Kontak dijital girişi, kaynağından üzerinde gerilim olmadan gelen sinyaldir. Islak kontak sinyalinde ise gerilim vardır.

Farkı Nedir?:

Kuru kontak tanımı: Pasif şalter olarak da tanımlayabiliriz. İki düğüm arasında polarite yoktur ve birbirleri tarafından değişebilirler. Bir kuru kontak, bir voltaj kaynağı tarafından “ıslak” hale getirilmemiştir. Kuru kontak terimi çoğu zaman röle kontağı olarak da kullanılır.

Diğer kuru kontak örnekleri:

Anahtar çeşitleri : limit anahtarı, trip anahtarı gibi

Buton çeşitleri

Sensör çıkışları : su sensörü, yangın alarm sensörü , gibi

Röle kontağı

Islak Kontak tanımı : Kontağın iki ucu arasında polarite farkı vardır ve uçlar değiştirilerek bağlanamaz. Kuru Kontağa herhangi bir gerilim bağlarsanız ıslak kontak elde edersiniz. endüstriyel standardlarda ıslak kontak gerilim aralığı 0-30 Vdc , yaygın kullanımı 24 Vdc , AC gerilim olarak ise 110-220 VAC’dir.

TTL çıkışı bir ıslak kontak örneğidir.

Kaynak : www.otomasyonadair.com

6
Otomatik kumanda / Solid State (SSR) Röle Nedir ?
« : 30 Mayıs 2018, 15:40:50 »
Solid State (SSR) Röle Nedir ?Solid state röle, kısaca SSR, tamamen elektronik parçalardan oluşmuş bir anahtarlama düzenidir.

Klasik röle ve kontaktörle aynı işi yapar.
Kontaktör ve röle gibi kumanda ve güç devrelerine sahiptir.
Güç devrelerinin anahtarlanmasında kullanılır. 
1-2 amper gibi küçük akımlardan 1000-2000 amper gibi büyük akımlara dek anahtarlama yapan, monofaze veya trifaze solid state röleler mevcuttur.

Bağlantı Şeması.Solid State Röle Nasıl Çalışır?


Bir solid state rölede, kumanda devresi transistör benzeri elemanın enerjilendirilmesi ile güç devresi transistör benzeri elemanı açık konumdan kapalı konuma gelerek sisteme enerji verir.  Bu bir elektrik rölesi veya kontaktörün bobinine enerji verilerek, kontaklarının açık konumdan kapalı konuma gelmesi gibi bir uygulamadır.  Kontaktör ve rölelerden farkı, bobin yerine elektronik bir devre elemanının olması, güç kontakları yerine de elektronik devre elemanlarının olmasıdır.
 


Solid State Rölenin Çıkış Voltajı

Kullanımda, röle ve kontaktörden en temel karakteristik farklarından biri güç devresinin solid state rölenin tipine göre yalnızca belirli alt ve üst limit gerilim aralıklarında çalışabilmesidir. 

Bir kontaktörün açılıp kapanması basitçe iki iletken metalin birbirine teması veya temas etmemesidir ve bu mekanik bir olaydır.  Bu mekanik hareket kontaklar üzerindeki gerilimden bağımsızdır. 

Örneğin bir kontaktör güç devresi 0,1 voltla 600 volt arasında DC veya AC herhangi bir sistemi anahtarlıyor olabilir.  Solid state rölelerde böylesine geniş bir güç devresi voltaj çalışma aralığından, AC veya DC herhangi bir gerilimi anahtarlamadan bahsetmek mümkün değildir. 

Solid state röleler güç devrelerinde kullanılan transistör benzeri elemanların karakterine göre 24-380VAC, 12-65VDC, 90-420VDC gibi her cihazın modeline göre değişen güç devresi çalışma aralıklarına sahiptir. 

Örneğin güç devresi çalışma gerilimi 24-280VAC olan bir solid state röle yerine güç devresi çalışma gerilimi 12-530VAC olan, çalışma aralığı daha geniş bir solid state röle kullanılabilir.

Fakat böyle bir solid state röle çalışma aralığı daha dar olan solid state röleden daha yüksek maliyetli olacaktır. 

Transistör benzeri elektronik elemanlar çalışma için asgari bir gerilim değerine ihtiyaç duydukları için mekanik kontaklarda olduğu gibi 0.1, 1, 2 volt gibi bir gerilimi solid state rölelerle anahtarlamak mümkün değildir. 

Bir solid state röleyle minimum voltaj değerinin altında bir güç devresi anahtarlanmak istenirse solid state röle zarar görmez. Yalnızca anahtarlama yapmaz. 

Ancak solid state rölenin üst gerilim değerinden daha yüksek voltaj değerlerinde anahtarlama yapılmak istenirse transistör benzeri elektronik anahtarlama elemanın dayanabileceği üst gerilim limiti aşılmış olur, cihaz hasar görür ve bir daha kullanılamaz hale gelir.

Böyle bir hasarın oluşması için 1 saniyenin altında,  çok kısa süreler uygulanacak bir gerilim aşımı yeterlidir.

Teorik olarak daha düşük gerilim değerlerinde de ( ör:1 volt ) anahtarlama yapabilecek solid state röleler imal etmek mümkündür.

Ancak çalışma gerilimi alt değerinin daha düşük seviyelerde yapılması elektronik devre elemanlarının karakterinden dolayı gerilim üst değerinin de düşük olmasına sebep olur. 

Gerilim alt değeri 1 volt olan bir solid state rölenin gerilim üst değeri de 10-12 volt gibi bir değer olacaktır.

Endüstriyel uygulamalarda böyle değerlere ihtiyaç olmadığı için bu değerlerde solid state röleler genellikle standart olarak imal edilmezler.


Kaynak : http://www.trerk.com


Solid State Röle Avantajları Nelerdir?

Yapısının getirdiği özellikler nedeni ile diğer anahtarlama cihazları olan Röle ve Kontaktöre göre üstün özelliklere sahiptir.

Anahtarlama hızları diğer alternatiflerine göre çok yüksektir.
Ömrüleri uzun hatta sınırsızdır.
Zorlu ortamlarda kullanılabilir.
Küçük değerlerdeki kontrol sinyalleri ile büyük güçler kontrol edilebilir.
KÜÇÜK KONTROL SİNYALİ İLE BÜYÜK GÜÇLER KONTROL EDİLİR.
EMC uyumludur, elektromanyetik gürültü oluşturmaz.

Solid State Röle Uygulama Alanları Nelerdir?

Baskı Makineleri
Paketleme Makineleri
Ekstruder ve Bodinozlar
PVC Şişirme Makineleri
PVC Kişe Kaynak Makineleri
Naylon Torba ve Poşet Makineleri
Shirink Ambalaj Makineleri
Plastik Enjeksiyon Makineleri
Endüstriyel Isıtma-Kurutma Fırınları-Uygulamaları
Sıcak Yolluk Kontrol Cihazları
Motor Kontrol Uygulamaları….

Kaynak : www.otomasyonadair.com

7
Tek buton ile hem start, hem stop.
8
1 buton ile 4 motoru çalıştırıp durdurma.


9
1 buton ile 3 motoru çalıştırıp durdurma.10
1 Buton ile 2 asenkron motoru çalıştırıp durdurma. ( Simulasyon Görüntüsü )

Start butonuna 1. kez basışta 1. motor çalışacak.
Start butonuna 2. kez basışça 2. motor çalışacak.
Start butonuna 3. kez basışça çalışan motorlar duracak.11
1 Buton ile 3 fazlı Asenkron Motoru İleri -  Geri Çalıştırma.
13
Hocam yapım aşamasında olan bina inşaatında kullanılmak üzere, 3 katlı olanını kurup devreye almıştım.  5 katlısını deneme fırsatım olmadı.

15
Otomatik kumanda / Otomatik Kumanda Sembolleri & Proje Okuma
« : 30 Mayıs 2018, 15:01:31 »
Otomatik Kumanda Sembolleri & Proje Okuma

Bildiğiniz üzere piyasada birçok çizim programları bulunmaktadır. Meslek hayatımızda sıklıkla kullandığımız çizim programları, birçok meslektaşımızın iş hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır.

Bir ilacın prospektüsünün, bir karışımın kimyasal formülünün önemi ve anlamı ne ise, bizim içinde, yapacağımız veya yapmak istediğimiz çalışmalarda, Çizilen Proje aynı önem ve anlamı taşımaktadır.

Proje, bir işin nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi vereceğinden, işin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi, projenin düzgün ve anlaşılır olmasına bağlıdır. Tamamlanan bir projenin bitiminden sonra, sorun çıkarması halinde veya yeniden düzenlenmesi, revize edilmesi gerekiyorsa bu duruma müdahale edecek meslektaşımızın, projeye bakarak projede yapılanı rahatlıkla anlayıp, kabloları çekiştirmeden, herhangi bir bağlantı hatası yaparak, yanlış yerlere yanlış gerilimler vermeden, problemi giderebilmesi için düzgün bir proje büyük önem arz etmektedir.

Arıza giderme, onarım ve bakım sektöründe hizmet veren meslektaşlarımız anlaşılır ve düzgün çizilmiş projenin önemini çok iyi bilirler. Yeni bir proje çizimine başlarken proje çizim aşamasında yada proje bitiminde simülasyon özelliğine sahip programlar vasıtası ile projeyi simüle etmek gerekir. Herhangi ufak bir hata sonucunda istenmeyen durumların önüne geçebilmek için bu kontrol gerekli olduğu gibi, hatalarımız veya gözden kaçırdığımız ayrıntılar varsa, kimseye boşuna emek ve maddi kayıp harcatmadan, hatamızı farkeder ve düzeltiriz.

Proje çizimi yapılırken, okuyucunun veya projeyi uygulayacak kişinin eğitim durumu, bilgi ve deneyimi göz önünde bulundurularak çizilmelidir. Maalesef iş hayatımız içerisinde start, stop, kontaktör vb. elemanların sembolünü tanımayan bir çok meslektaşlarımız var, bu yüzden, hazırlanan projede, sembol ve kodlamaların açıklaması mümkün olduğunca her sayfada belirtilmelidir. Proje içerisinde kullanılan sembollerin açıklaması, proje takibinin rahatlıkla yapılabilmesi ve kolay yorumlanabilmesi için gereklidir.

Yukarıdaki saydığım hususlara istinaden, özellikle makine projelerinde, sembollerin Türkçe ve mümkünse İngilizce olarak açıklaması yapılmalı,kablo renk kodları tablosu ile birlikte, malzemelerin marka, model, adedi ve tedarikçisi belirtilmelidir.

Uygulamada, Faz koruma rölesi, Termik ve diğer elemanların, bağlantı terminallerinin adı, kontak numaraları veya kodlamaları gerçekte ne ise, projede farklı belirtilmemelidir. Örneğin, Termiğin yardımcı kontak numaraları 95/96 N-K, 97/98 N-A ise, projede farklı numaralandırma yapılmamalıdır. Faz koruma rölesinde 1 enversör kontak bulunuyorsa, bunu projede, birbirinden bağımsız 2 ayrı kontak gibi göstermek yanlıştır, diğer bir husus, flaşör rölede 1 enversör kontak mevcut iken, projede flaşör röleye ait 10 adet normalde açık kontağı varmış gibi gösterilmesi yanlıştır. Projeyi uygulayacak kişinin, projede çizilen şemaya bakarak yaptığı çalışmada, devreye alma sırasında, sistemin çalışmaması, zaiyatı ve zaman kaybı gibi olumsuzluklar doğurmaktadır.


Çizimi daha net görüntülemek için Tıklayınız

Sayfa: [1] 2