Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Temrinleri

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: 9. Fritzing İle Devre Tasarımı  (Okunma sayısı 10912 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

05 Temmuz 2015, 12:59:24
Fritzing, Arduino ve diğer elektronik tabanlı projelerde prototipten üretime geçerken üretim maliyetlerini azaltmayı ve çıkabilecek fiziksel sorunları en aza indirgemeyi amaçlayan açık kaynak kodlu bir devre tasarım programıdır. İndirmek için şağıdaki resime tıklayınız.

Fritzing, açık kaynak kodlu bir devre tasarım programıdır. Projeleriniz üretime geçmeden önce prototip hazırlamakta kullanılabilir. Linux, Windows, Mac OS X işletim sistemlerinde çalışabilen program, Arduino ve diğer elektronik tabanlı projelerde prototipten üretime geçerken üretim maliyetlerini azaltmayı ve ortaya çıkabilecek fiziksel sorunları en aza indirmeyi amaçlamaktadır.

Programın arayüzü kullanmayı çok basit kılan bir tasarıma sahiptir. Diğer elektronik programlarda olduğu gibi sürükle-bırak mantığı ile malzemeleri proje alanına yerleştiriyorsunuz ve bir breadboard üzerinde kablo yardımıyla malzemeleri birbirine bağlıyorsunuz. Eğer hatalı bir bağlantı yaparsanız program sizi renklerle (görsel olarak) uyarıyor. Bunun yanısıra isterseniz “Breadboard-Schematic-PCB” menüsü ile 3 tür proje görüntüsü arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Yani program size şema ve baskı devre çıkarmanız için de yardımcı oluyor. Tabi ki profesyonel bir şekilde çıkaramıyor ama, siz progrtamın devreyi düzenlemesinde biraz yardımcı olursanız program size hiç de hafife alınmayacak seçenekler sunabiliyor. Tüm bunlara ek olarak sonucu PDF’ye aktararak daha sonra herhangi bir yazıcıdan asetata, kağıda vs.. çıktı almanızı mümkün kılıyor.

Programın en büyük eksiği simülasyon özelliğine sahip olmaması, ancak sağladığı Arduino , shield ve modül kütüphanesi desteği programı bu alanda çalışma yapanlar için oldukça kullanışlı hale getiriyor. Simülasyon oluşturma yönünde de çalışmaların olduğu ve yakın zamanda yeni versiyonlarda bu özelliğin kullanıcılara sunulabileceği söyleniyor.

Fritzing Programını İndirme ve Yükleme
Fritzing sitesi üzerinden işletim sisteminize uygun yükleme dosyasını seçip bilgisayarımıza indirerek başlayalım. Programı bilgisayarımıza yüklemek için sayfadaki yönergeleri izleyiniz. Tüm özellikleri aktif halde doğru bir yükleme yaparsanız, büyük parça kütüphaneleri de program içerisine eklenmiş olarak kurulum tamamlanacaktır. Teller, butonlar, dirençler gibi temel bileşenlerin yanı sıra, Arduino kartları ve sensörler de bu kütüphaneye dahil olarak size sunulmaktadır.
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2016, 22:46:46 Gönderen: fatek »

iletişim: 0542 343 09 15

Bu iletiye teşekkür edenler: taha126@gmail.com