Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Temrinleri

 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Proje: Sfinkter Bypass  (Okunma sayısı 1692 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

18 Ocak 2016, 20:49:43
Çevrimdışı Hasan ERTÜRK
*
İleti: 579
Teşekkür: 5 Karma 4
Profili Görüntüle Spina Bifida 


Projenin Konusu
İşeme fonksiyonunu yitiren ve ömür boyu sonda kullanmak zorunda olan hastaların yaşam kalitesinin artırılmasına katkıda bulunmak.

Projenin Çıkış Noktası
Çevremizde bulunan trafik kazası geçirmiş ve kazadan dolayı felçle beraber işeme fonksiyonunu yitirmiş insanların yanı sıra spina bifida denilen bir omurilik rahatsızlığından dolayı mesane fonksiyonları bozulmuş insanların da işeme ihtiyaçlarını sonda kullanarak giderdiklerini tespit ettik.

Sonda kullanımı bu insanların ömrünü uzatmakla beraber yaşam kalitesini de artırmıştır. Fakat sonda kullanımı da hastaya bir eziyet vermektedir. Sonda kullanımının getirmiş olduğu zorlukları çevremizde bulunan hastalardan öğrendik.
Sonda kullanımına gerek kalmadan mesanenin boşaltılmasını daha zahmetsiz bir şekilde sağlayacak elektronik bir sistem kurabilir miyiz diye bir arayış içerisine girdik.

İlk aklımıza gelen endüstride akışkan kontrolünde kullanılan selenoid valfler oldu. Selenoid valfler yardımıyla hastalarda işlevini yerine getiremeyen sfinkter kasının altında kalan idrar yolunu by-pass ederek işemeyi sağlayabileceğimizi düşünmekle projemiz ortaya çıkmış oldu.

Daha fazlası için ekteki pdf dosyasını indiriniz.
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2016, 20:51:47 Gönderen: fatek »