Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Temrinleri

 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Son İletiler

Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Otomatik kumanda / Ynt: Otomatik Yıldız Üçgen Yol verme devresi.
« Son İleti Gönderen: Hasan ERTÜRK 30 Mayıs 2018, 15:07:48 »
Teşekkür ederiz Mesut Bey. Foruma bir canlılık getirdiniz.
22
Otomatik kumanda / Ynt: Ynt: İleri - Geri Otomatik Yıldız / Üçgen
« Son İleti Gönderen: Hasan ERTÜRK 30 Mayıs 2018, 15:07:23 »
Teşekkür ederiz Mesut Bey.
23
Otomatik kumanda / Ynt: 5 Katlı asansör kumanda devresi simulasyon çizimi.
« Son İleti Gönderen: Hasan ERTÜRK 30 Mayıs 2018, 15:07:02 »
Teşekkür ederiz Mesut Bey. Fiziksel olarak kurdunuz mu denediniz mi acaba?
24
Otomatik kumanda / Ynt: Otomatik Kumanda Sembolleri & Proje Okuma
« Son İleti Gönderen: Hasan ERTÜRK 30 Mayıs 2018, 15:06:23 »
Teşekkür ederiz Mesut Bey.
25
Teşekkür ederiz Mesut Bey.
27
Otomatik kumanda / Otomatik Kumanda Sembolleri & Proje Okuma
« Son İleti Gönderen: Mesut PÜRMÜSLÜ 30 Mayıs 2018, 15:01:31 »
Otomatik Kumanda Sembolleri & Proje Okuma

Bildiğiniz üzere piyasada birçok çizim programları bulunmaktadır. Meslek hayatımızda sıklıkla kullandığımız çizim programları, birçok meslektaşımızın iş hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır.

Bir ilacın prospektüsünün, bir karışımın kimyasal formülünün önemi ve anlamı ne ise, bizim içinde, yapacağımız veya yapmak istediğimiz çalışmalarda, Çizilen Proje aynı önem ve anlamı taşımaktadır.

Proje, bir işin nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi vereceğinden, işin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi, projenin düzgün ve anlaşılır olmasına bağlıdır. Tamamlanan bir projenin bitiminden sonra, sorun çıkarması halinde veya yeniden düzenlenmesi, revize edilmesi gerekiyorsa bu duruma müdahale edecek meslektaşımızın, projeye bakarak projede yapılanı rahatlıkla anlayıp, kabloları çekiştirmeden, herhangi bir bağlantı hatası yaparak, yanlış yerlere yanlış gerilimler vermeden, problemi giderebilmesi için düzgün bir proje büyük önem arz etmektedir.

Arıza giderme, onarım ve bakım sektöründe hizmet veren meslektaşlarımız anlaşılır ve düzgün çizilmiş projenin önemini çok iyi bilirler. Yeni bir proje çizimine başlarken proje çizim aşamasında yada proje bitiminde simülasyon özelliğine sahip programlar vasıtası ile projeyi simüle etmek gerekir. Herhangi ufak bir hata sonucunda istenmeyen durumların önüne geçebilmek için bu kontrol gerekli olduğu gibi, hatalarımız veya gözden kaçırdığımız ayrıntılar varsa, kimseye boşuna emek ve maddi kayıp harcatmadan, hatamızı farkeder ve düzeltiriz.

Proje çizimi yapılırken, okuyucunun veya projeyi uygulayacak kişinin eğitim durumu, bilgi ve deneyimi göz önünde bulundurularak çizilmelidir. Maalesef iş hayatımız içerisinde start, stop, kontaktör vb. elemanların sembolünü tanımayan bir çok meslektaşlarımız var, bu yüzden, hazırlanan projede, sembol ve kodlamaların açıklaması mümkün olduğunca her sayfada belirtilmelidir. Proje içerisinde kullanılan sembollerin açıklaması, proje takibinin rahatlıkla yapılabilmesi ve kolay yorumlanabilmesi için gereklidir.

Yukarıdaki saydığım hususlara istinaden, özellikle makine projelerinde, sembollerin Türkçe ve mümkünse İngilizce olarak açıklaması yapılmalı,kablo renk kodları tablosu ile birlikte, malzemelerin marka, model, adedi ve tedarikçisi belirtilmelidir.

Uygulamada, Faz koruma rölesi, Termik ve diğer elemanların, bağlantı terminallerinin adı, kontak numaraları veya kodlamaları gerçekte ne ise, projede farklı belirtilmemelidir. Örneğin, Termiğin yardımcı kontak numaraları 95/96 N-K, 97/98 N-A ise, projede farklı numaralandırma yapılmamalıdır. Faz koruma rölesinde 1 enversör kontak bulunuyorsa, bunu projede, birbirinden bağımsız 2 ayrı kontak gibi göstermek yanlıştır, diğer bir husus, flaşör rölede 1 enversör kontak mevcut iken, projede flaşör röleye ait 10 adet normalde açık kontağı varmış gibi gösterilmesi yanlıştır. Projeyi uygulayacak kişinin, projede çizilen şemaya bakarak yaptığı çalışmada, devreye alma sırasında, sistemin çalışmaması, zaiyatı ve zaman kaybı gibi olumsuzluklar doğurmaktadır.


Çizimi daha net görüntülemek için Tıklayınız
28
Otomatik kumanda / 5 Katlı asansör kumanda devresi simulasyon çizimi.
« Son İleti Gönderen: Mesut PÜRMÜSLÜ 30 Mayıs 2018, 15:00:34 »
29
Otomatik kumanda / Ynt: İleri - Geri Otomatik Yıldız / Üçgen
« Son İleti Gönderen: Mesut PÜRMÜSLÜ 30 Mayıs 2018, 14:52:10 »
İleri - Geri Devir Yönü Değişebilen Otomatik Yıldız / Üçgen Yol Verme.

Uygulama aşamasında İleri ve Geri kontaktörleri motor çalışma akımının bir üst değerinde seçilmelidir.

Yıldız üçgen yol vermede devreye alma sırasında yaşanan sorunlardan biri, örneğin motor ileri yönde sorunsuz çalışırken,  Geri yönde çalıştırılmak istendiğinde,  motor sargılarından herhangi birine ( U >X -  V>Y -  W>Z ) aynı fazların denk gelmesi, motoru iki faz'a maruz bırakacağından, kullanmış olduğunuz koruma elemanlarından sigorta, motor koruma veya termiğin açmasına neden olacaktır.

Veya  motor sargılarının tamamına ( U >X -  V>Y -  W>Z ) aynı fazların denk gelmesi sonucu, motor yıldızdan üçgene geçtikten sonra, motor çalışmayı durduracaktır. Bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için, güç devresi bağlantısı yapılırken, çizimde belirtildiği gibi, kablolar ve kontaktör bağlantı terminalleri kodlanarak, bağlantı çizimde ki gibi yapılmalıdır.

Çizimin hazırlanmasında tavsiye ve çözüm önerisi ile destek ve yardımını esirgemeyen Sayın Teknikadam41'e teşekkür ederim.30
Otomatik kumanda / Otomatik Yıldız Üçgen Yol verme devresi.
« Son İleti Gönderen: Mesut PÜRMÜSLÜ 30 Mayıs 2018, 14:48:12 »
Mevcut uygulamada start verildiğinde, önce güç kontaktörü ardından yıldız kontaktörü devreye girer, motor yıldız çalışma sonrası üçgen çalışmaya geçtiğinde, ihtiyaç olmamasına rağmen zaman rölesi sürekli devrededir.

Aşağıdaki uygulamada, start verildiğinde önce yıldız kontaktörü çeker, ardından güç kontaktörü enerjilenir, yıldız çalışma sonrası motor üçgene geçtikten sonra, yıldız kontaktörü ile beraber zaman röleside devreden çıkar.

Neden önce yıldız kontaktörü çekmelidir?

Yıldız/üçgen yol verilen asenkron motorumuz yükü yıldız devrede karşılar, yıldız devrede motor momenti 1/3'tür, buna karşılık yük ile birlikte kalkınma momenti yüksektir, yani yük momenti motor kalkınma momentine yaklaşır, bu ilk çalışma anında şebekeden yüksek akım çekilmesine neden olur. Yıldız kontaktör akımı ise küçüktür motor nominal akımın 1/3 değerindedir çünkü yıldız bağlantıda sargı gerilimi fazlar arası gerilimin kök3'de biri kadardır.

Hal böyle olunca siz önce ana kontaktörü çektirir ardından yıldız kontaktörünü çektirirseniz yüksek demeraj akımı küçük değerde olan yıldız kontaktörün kontaklarından geçer, kapama anında yüksek ark oluşturur. Bu sıkıntılı durumun oluşmaması için kumanda devresi tasarlarken önce yıldız kontaktör çektirilir sargılar yıldız pozisyona geçmiş olur, ardından ana kontaktör çekerek (enerjilendirerek) tüm demeraj akımının kontaklarından geçmesini sağlar.(Yorum Hakan HIRÇIN)

Diğer bir husus, projede Yıldız kontaktörünün köprüleme işlemi, bilinen yöntemin dışında üçgen bağlantı yaparak şöntleme yapılmıştır.

Buradaki bağlantıda ise kontaktörün bir kontağı herhangi bir sebeple akım geçirmediğinde, diğer iki kontağın bağlantısı sayesinde motor normal çalışmasına devam edecektir.Çizimin motor bağlantısı uygulaması vede devreye alma sırasında aşağıdaki uyarılar dikkate alınmalıdır.


Motor klemensinde fazların doğru veya yanlış bağlanması kısa devreye sebebiyet vermez. Yanlız üçgen bağlantıda sargı uçlarına 380 volt gerilim uygulanması gerekmektedir.

Motor klemens bağlantısının Ek'te örneğini gösterdiğim gibi 2 doğru, 4 yanlış toplamda 6 olasılık vardır.

Motor klemensinin bağlanma aşamasında multimetre veya avometre yardımı ile sargı uçları tespit edilmeli ve her sargıya 380 volt yani 2 faz gelecek şekilde bağlanmalıdır.

Ölçü aleti ile motor sargılarının uçları tespit edilmezse, yanlış ve doğru bağlantı örneklerinde ki gibi, 1 ve 2 nolu şekiller doğru, 3-4-5-6 numaralı şekiller ise, yanlış bağlantı örnekleridir..

Yanlış bağlantı şekillerinde gösterildiği gibi, aşağıdaki şekilde 3 -5 - 6 numaralı yanlış bağlantı örneklerinde ki gibi motorun iki faza kalarak, üçgen çalışmaya geçtiği sırada sigorta, motor koruma şalteri veya termiğin atmasına neden olacaktır.

Diğer 4 numaralı yanlış bağlantı örneğinde ise motorun Yıldız'dan Üçgen'e geçtikten sonra motorun durmasına neden olacaktır.


Daha net görüntülemek için TıklayınızSayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 10