Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Temrinleri

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: 10. Android cihaz ile led kontrolü  (Okunma sayısı 10255 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

13 Ekim 2016, 17:27:00
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/52Xod6j_a_k?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Yukarıdaki video ve resimlerde görülen uygulamanın nasıl yapıldığını aşama aşama anlatmaya çalışacağım.

Şuradaki konumuzda hazır bir android uygulaması ile Bluetooth İle Led Kontrol devresinin yapılışını öğrenmiştik. Bundan sonra yapacağımız arduino ve android uygulamalarında faydalanmak üzere kaynak bir konuya daha ihtiyaç hasıl oldu. Bu sefer android uygulamamızı da kendimiz yazıp, devremizi de kendimiz tasarlayacağız. Bundan sonraki android uygulamalarımızda da bu kaynak konudan faydalanarak çeşitli projeler yapma imkanımız olacak. Bu android programlarının hazırlanması ile daha önce hiç ilgilenmedim ve nasıl yapıldığı konusunda bir bilgim yoktu. Üzerinde çalıştığım bir proje var. Projeyi tamamlayabilmem için kendi android programımı hazırlamam gerekti. İnternette biraz araştırdım. Bir kaç kaynak buldum. Nasıl yapılacağı anlatılmış. Bu kaynaklardan faydalanarak biraz da deneme yanılma ile bu basit programı hazırlayabildim.

Öncelikle programı hazırlayabilmek için gmail hesabınızla ai2.appinventor.mit.edu sitesine giriş yapmak gerekiyor. Program bu site üzerinden online olarak hazırlanıyor.

Hazırlarken Geleceği Yazanlar rumuzlu youtube hesabında paylaşılan videodan faydalandım. Videoyu hazırlayan çok güzel bir şekilde programın hazırlanmasını aşama aşama anlatmış. Buradan kendisine teşekkür ediyorum. Faydalı bir kaynak. Aşağıdaki bu kaynak videodan yararlanarak yine aşağıdaki resimlerde görüldüğü şekilde kendi programımı oluşturdum.

Kaynak video:
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/7S0m3YRrBKI?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Bu videodan faydalanarak hazırlamış olduğum android programına ait ekran alıntıları:
Video ve resimlerden anlaşılacağı üzere sürükle bırak mantığı ile kod yazmaya gerek kalmaksızın kendi android programımızı hazırlıyoruz. Çok karmaşık gibi görünmesine rağmen biraz pratik yaptıktan sonra zor olmadığını göreceksiniz.

Burada oluşturduğumuz uygulamayı bilgisayarımıza indiriyoruz. Benim hazırlamış olduğum uygulamayı download bölümünden indirebilirsiniz.

Şimdi sıra geldi kodlarımızı hazırlamaya.
Kodların ne şekilde hazırlanacağı da aşağıdaki videoda ayrıntılı bir şekilde anlatılmış. Ben buradaki anlatıma bire bir bağlı kalmadan kendi tarzıma göre hazırladım.
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/Giufgptlr0w?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Kaynak videodan faydalanarak hazırlamış olduğum kodlarımız:
int gelen_bilgi;
int led=13;

void setup() 
{
pinMode(led, OUTPUT);
Serial.begin(9600); 
}

void loop() 
{
  if(Serial.available()) 
    {
      int gelen_bilgi = Serial.read();
      delay(100);

if(gelen_bilgi=='1')
        {
          digitalWrite(led,1);
        }

if(gelen_bilgi=='0')
        {
          digitalWrite(led,0);
        }   
      delay(100); 
    }  
}

Şimdi sıra geldi devre şemamızı hazırlamaya:

Fritzing Bill of Materials

Malzeme listesi

Label Part Type Properties
Eleman1 Arduino Uno (Rev3) tip Arduino UNO (Rev3)
LED1 Red (633nm) LED leg yes; renk Red (633nm); paket 3 mm [THT]
Part1 Bluetooth HC-05 Macho protocol Bluetooth; türev variant 4
R1 220&#38;#937; Resistor direnç değeri 220&#38;#937;; tolerans ±5%; paket 0402 [SMD]

Konuya ait dosyalar konu ekinde mevcuttur.
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2016, 17:35:44 Gönderen: fatek »

iletişim: 0542 343 09 15