Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Temrinleri

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: 1. İvme sensörünün hareketlerini izleyen robot yapalım  (Okunma sayısı 12065 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

22 Temmuz 2015, 01:05:54
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/iscyVmYGn_E?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Bu dersimizde arduino, servo motor ve ivme sensörü kullanarak ivme sensörünündeki hareketi taklit eden bir robot yapmayı öğreneceğiz.

İşe servo motorları monte edeceğimiz aparatları yaparak başlayalım. 2 adet tower pro mg 995 servo motor kullanacağız. Bu motoru internet üzerinden satış yapan malzeme satıcılarından temin edebilirsiniz. Ben gittigidiyor.com sitesinden 24.90TLye aldım.

Motoru bir bakırlı prtinaks üzerine sabitlemeyi düşündüm. Bunun için ares programında bir kalıp hazırladım. Bu kalıba ait ares dosyasını konu ekinden indirebilirsiniz. Bilinen yöntemlerle baskı devremizi çıkarıyoruz.

Daha sonra her iki motorumuzu hazırlamış olduğumuz plaketlere şekilde görüldüğü gibi monte ediyoruz.

Şimdi de her iki motor bloğu tarafından hareket ettirilen parçaları yine bakırlı pertinaks ile yapacağız. Bu parçalara ait ares çizimi ekte mevcuttur. Yine bilinen yöntemlerle baskı devremizi çıkarıyoruz.

Şimdi hazırladığımız parçaları birleştirelim:

Şimdi de robotumuza bir kaç led ekleyelim. Baskı devresi ekte mevcuttur.

Led kartımızı da robata ekleyelim:
Ledlerimiz paralel bağlı olup katotlaına birer tane 470 ohm direnç bağlanmıştır.

Şimdi tüm parçalarımızı birleştirelim:

Fritzing çizimi:
Fritzing dosyaları konu ekinde mevcuttur.

Sensör için Bağlantı Pinleri:
• Vcc:5V
• Gnd: Gnd
• SDA:A4
• SCL:A5

Servo Motor için Bağlantı Pinleri:
• Kahverengi ya da siyah Kablolar:GND
• Kırmızı Kablo: 5V
• Servo 1 Sinyali: D9
• Servo 2 Sinyali: D10

Arduino kodlarımız:
Kod:
Kodlari sadece uyeler gorebilir. Lutfen Uye Olun ya da Giris Yapin.

« Son Düzenleme: 15 Ocak 2017, 21:54:10 Gönderen: Hasan ERTÜRK »

iletişim: 0542 343 09 15