Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Temrinleri

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Arduino mu? Pic mi?  (Okunma sayısı 3533 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

31 Aralık 2018, 20:44:54
Birçok arkadaşın zihninde çalkalanmış bir soru olduğunu düşünüyorum, En azından en az bir defa bu soru kafalarından geçmiştir. Bu yazıda bunu değerlendirmeyi düşünüyorum. yada en azından fikirlerim paylaşmak istedim. Aslında Arduino ve Pic’i karşılaştırmak elma ile armut’u karşılaştırmak gibi abesle iştigaldir. Yani Arduino bişeydir Pic ise başka bişeydir. İsterseniz bunları biraz daha derinlemesine açıklayalım.

Tarihsel açıdan Pic, Arduino’nun babası sayılır yani Pic’ler Arduino’lardan yıllar yıllar önce elektronik sahnesinde boy göstermeye başladılar. Yada başka bir değişle Tüpler, Diyot/Transistörler, Entegreler, Mikroişlemciler derken Mikrodenetleyiciler ile karşı karşıya kaldık. Önceden devrelerin ne yapacağını tasarlardık Mikrodenetleyiciler ile entegrenin ne yapacağını tasarlar olduk. Hatta aynı Mikrodenetleyiciler yi defalarca programlayarak aynı elemanla birçok çeşitli işi yapabilir olduk. Şaka gibi tek bir entegreyi programlayarak yapılan devreler hem maliyeti düşürdü hem yerden tasarrufu sağladı hemde tasarım hızını baş döndürücü bir şekilde hızlandırdı. Özetle Picler elektronik dünyasında yada daha geniş anlamıyla Mikrodenetleyiciler adeta büyücü sihri gibi etki oluşturdular.

Picleri bu haliyle benzetme yapılacak olursak işlenmemiş ham altın gibiydi. Bu altını işlemeniz için birkaç tane gereksiniminiz oluşuyordu. Sırasıyla

1. Metin editörü. (Yüksek seveli dillerde program yazmak için)
2. Compiler dediğimiz editör yani bizim kullandığımız. Yüksek seviyeli dili işlemcinin anlayacağı dile çeviren program. (hex. uzantılı dosya oluşturan program)

3. Oluşturulmuş olan bu .hex uzantılı dosyayı Pic in içine atmak için gerekli yardımcı program (Buraya kadar olan kısım yazılımsal ihtiyaçlardır)

4. .hex uzantılı dosyayı Pic ile buluşturmak için ara aparat (programlayıcı)

5. Pic’in içerisindeki programı icra etmek için hazırlanmış ve tasarlanmış özel devre.

6. Besleme ünitesi. (Bu bahsettiğim sıralayarak yazmaya çalıştığım en basit işlevleri yani mesela 2 tane LED yakmanız için gerekli minimum yazılımısal donanımsal gereksinimdir.) Bu kadar gereksinim mantıksal devre tasarımı yapan nesil için çok basitti yani benimde içinde bulunduğum nesil için bu kadarcık gereksinim “Kadı kızının kusuru” kadardı yani hiç görüldü. Pic’ler kendinden önceki neslin yani Lojik devrelerin hantal yapısını ortadan kaldırdı. Ancak bu da elektronik dünyası için yeterli değildi.

Eğitim dünyasında ve iş dünyasında Pic’in bu göreceli çok gereksinimli nazlı haline çözümler arandı ve bulundu ama bu çözümler hep lokal seviyede kaldı. Yani o işletmeyi yada o eğitim kurumunun sınırlarını çok aşamadı. Bu arayışın sonucu olarak Arduino’nun kapılarının açılmasına neden oldu. Arduino platform olarak çok basit ve çok can alıcı özelliği ile geldiği için çok kısa sürede elektronik dünyasını en temelden sarstı. Firma resmi ifadesi ile “Arduino Açık Kaynaklı bir platformdur.” (OPEN Source) Yani Arduino ile yaptığıunız projeler için ürettiğiniz yazılım ve donanım için kimseye telif hakkı ödemezsiniz. Firmanın aldığu bu karar Arduino platformunun son 2-3 yıl içerisinde çığ gibi büyümesine sebebiyet verdi. Bunun yanında kendince bazı özellikleri de Pic’e göre çok daha cazipti. Arduino karşımıza biraz giyinik çıktı zira Pic Arduinoya göre çok çıplaktı. Yani Arduino kart üzerinde devresi tasarlamış beslemesi verilmiş harici bir programlayıcıya ihtiyaç duymadan daha bağımsız olarak çıktı. Neredeyse Pic’in yarısı kadar yazılım ve donanıma ihtiyaç duyuyordu.

Arduino ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

1. Arduino.ide yazlımı (bu yazılım hem derleyip hem .hex dosyasını oluşturup Arduinoyada gönderiyor)

2.Arduino’nun kendisi.

3.Arduino’nun kontrol edeceği devre.

Türüne göre Pic’ler kadar performans veren fakat Pic’ler kadar gereksinime duymayan Arduinolar dünyada olduğu kadar ülkemizde de yankı buldu. aşağı yukarı 2-3 sene içerisinde Arduinoya duyulan ilgi katlanarak arttı. Hatta mesleği elektrik-elektronik olmayan meslek grubu bile Arduino sayesinde elektronik dünyasına merhaba dediler. Özellikle bilgisayar ve makineciler bunun önemli iş sektörü örnekleridir. Gördüğüm kadarıyla gün geçtikçe Arduino platformuna duyulan ilgi artmaktadır. Artan bu ilgi karşısında Piclerin çok uzun ömürlü olmamayacağını düşünüyorum.

Mustafa KARAKAŞ 2015
kaynak: http://roboturka.com/arduino/arduino-mu-pic-mi/

iletişim: 0542 343 09 15