Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Temrinleri

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: 5 adet buton ile lcd ekranda yazarak röle kontrol devresi yapımı  (Okunma sayısı 6260 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

09 Haziran 2020, 00:39:03
Çevrimdışı mylifese
*
Profili Görüntüle 
a-5 adet buton
b-lcd ekran 
c- 4 adet röle
d-ardunıo serisinden birisi  uygun olan  kullanılacak.

proje şöyle

1. ADIM
4 adet buton ile kontrol
 **NORMAL MOD**

İstediğimiz Herhangi butona bir kez  basıldığında  giriş göre  çıkış rölesi aktif olacak ve lcd ekranında giriş butonun ismi  yazacak.
       Çıkışlardan biri  aktif iken  diğerleri aktif olmayacak.  herhangi  buton basılıncaya kadar da  o çıkışa ait  röle  çekili kalacak.

2.ADIM 
- 5. buton ile kontrol  ** OTOMATİK TARAMA MODU**

Bu buton  basılı iken (3sn gibi süre sonrası ) diğer butonlardan iki veya daha fazla   butonların   seçimi yapılacak ,seçim  bittikten sonra tarama butonundan elimizi çektiktan  bir kaç sn sonra (5sn sonra )    seçimini yaptığımız butonlara bağlı çıkışlar  birkaç sn aralıklarla sırasıyla  aktif olacak.  [ ör: 3sn gibi aralıklarla  burada potansiyometre  kullanılarak 1-10sn gibi aralıklarla    hız ayarı yapılabilinir)] 3 buton seçtiysek bu 3 buton sırayla  ve sürekli  tekrarlayacak .normal moda dönünceye kadar döngü devam edecek.

Tarama  modunu iptal etmek istediğimizde  ise bu 5.butona  yine 3sn basılı tutulup bırakılarak tarama modu iptal edilecek. en son hangi çıkış aktif ise o çıkış aktif olmaya devam edilecek.

3. adım
normal   moda yani  1. adıma gececek.

ardunıo ile boyle bir yazılım yapabilirmisiniz.  yardımcı olurmusunuz.

09 Haziran 2020, 01:02:10
Yanıtla #1
İstedikleriniz için 1 gün zaman ayrılırsa yapmak mümkün. O kadar zamanı da kolay kolay kimse harcamaz. Ancak yazdıklarınız anlaşılabilir değil. Problemi anlatmak için daha net ve kesin ifadeler kullanmalısınız.
iletişim: 0542 343 09 15

06 Temmuz 2020, 13:48:57
Yanıtla #2
Çevrimdışı mylifese
*
Profili Görüntüle 
Void setup(){
Pinmode(8,output);
Pinmode(7,output);
Pinmode(6,output);
Pinmode(5,output);
Pinmode(4,output);
Pinmode(3,output);
}

Void loop(){
Bool prt = false;
Pina = Digitalread(7);
Pinb = Digitalread(6);
Pinc = Digitalread(5);
Pind = Digitalread(4);
Pine = Digitalread(3);
Int arrs = 0;
int arr[10];
bool act = false;
Taramab = Digitalread(8);
Int taramas =0;

If(taramab == 1 ){
Taramas++;
Delay(1000);
}

if(taramas == 3){
Taramas = 0;
act = true;
}
Else if(taramas ==6){
Taramas = 0;
act = false;
}

While(act == true && arrs < 6){

if(pin a == 1){
arr[arrs]=7;
arrs++;
}
Else if(pinb == 1){
arr[arrs]=6;
arrs++;
}
Else if(pinc == 1){
arr[arrs]=5;
arrs++;
}
Else if(pind == 1){
arr[arrs]=4;
arrs++;
}
Else if(pine == 1){
arr[arrs]=3;
arrs++;
}
Prt = true;
}
If(prt == true){
Delay(5000);
For(int i =0;i<arrs;i++){
Pinout = arr;
Digitalwrite(pinout, high);
}
}
}

arkadaş  yardımcı oldu. 2. adım icin  ancak hata veriyor.  yardımcı olurmusunuz.

06 Temmuz 2020, 14:40:31
Yanıtla #3
Çevrimdışı mylifese
*
Profili Görüntüle 
buton1, ile   röle1  kontrol edecek.
buton2, ile   röle2   kontrol edecek.
buton3, ile   röle3  kontrol edecek.
buton4, ile   röle4   kontrol edecek

buton5, (5. buton tarama modu )   bu buton  taramayı çalıştırma,ı durdurma  ve inputları seçme butonu olarak tanımlayabiliriz.  butonlardan herhangi  biri veya ikisi veya üçü veya dördü buton  seçme yapılacak.bu seçilen buton karşılığına göre çıkış röleleri aktif olacak.

buton5  bu butona  basılı iken   çıkış röleleri  kontrol edeceğimiz input butonları secelim.

örnek : buton2,3 ve 4 sıra ile butonlara basarak butonları   seçtim ve bu duruma göre    2,3 ve 4  röle çıkışların  sıra ile aktif olmasını  istiyorum. rölelerden biri çalışırken diğerleri çalışmayacak. röle aktif  iken 3sn  ve pasif iken 1 sn aralıkla Süre konulacak ve döngünün iptal edilene kadar  çalışmasına devam edecek.  taki    tarama modunu iptal edinceye kadar. çalışmasına devam edecek.

buton5 elimizi çekip buton seçme tamamlandıgında  döngü başlayacak.
   röleleler sırayla çalışıyor.
bu döngüyü iptal etmek istediğimizde ise  buton5  tekrar basılacak ve  tarama sonlanacak. enson hangi çıkış aktif ise o konundaki röle  çalışacak.
 röle2  3sn  çalıştı. 1 sn sonra  durdu.  diğer sıradaki röleye  gececek
 röle3  3sn  çalıştı. 1 sn sonra  durdu.  diğer sıradaki röleye  gececek
röle 4  3sn  çalıştı. 1 sn sonra  durdu.  diğer sıradaki röleye  gececek
sonra başa dönecek.ve böyle böyle  tekrarlayacak.
buton 5 basıldıgında  bu tarama sonlandırılacak. en son hangi konumda  kalmış ise ise o konumdaki röle aktif olacak.