Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Temrinleri

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: 5. Sobadan kalorifer yapalım  (Okunma sayısı 51522 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

17 Mart 2016, 18:10:27
Yanıtla #15
Röle üzerinde yazan yazılar aldatıcı olabiliyor. 5 amper yazan bir töle 4 amper kontak akımı geçirdiğinde kontakları yapışabiliyor. Denemek lazım. Arkın önlenmesi için kontak akımı çok daha yüksek röle ya da kontaktör kullanmak gerekir diye düşünüyorum. Arkı tamamen önlemenin mümkün olacağını zannetmiyorum. Pompa için de kalorifer işi yapanlara danışmanızda fayda var. Ben amatörce ilgilendim bu işle.
iletişim: 0542 343 09 15

17 Mart 2016, 21:12:24
Yanıtla #16
acaroz

Anladım hocam çok teşekkür ederim

18 Mart 2016, 21:55:37
Yanıtla #17
acaroz

Hocam bende bu işle amatörce ilgileniyorum. Herhangi bir profesyonellik yok. Emekli olunca, kendi evimde olunca hatasız çalışsın istiyorum, sorularım bu yüzdendi. Umarım rahatsızlık vermedim. Saygılarımla

11 Kasım 2016, 12:40:21
Yanıtla #18
kamussi

Bu dersimizde kömür sobasını kalorifer olarak kullanmayı öğreneceğiz.

Yapacağımız sistemin özellikleri:
1. Sistemin çalışması ve güvenlik tedbirleri arduino ile kontrol edilmektedir.

2. Sistemin elektrik kesilmelerine karşı güvenlik tertibatı mevcut olup, elektrik kesintisi durumunda kesintisiz güç kaynağı ile beslenmektedir.

3. Sistemde suyun aşırı ısınması durumunda suyun buhar basıncı oluşturması önlenmiş böylece kazanın patlama riskinin önüne geçilmiştir. Alışıla gelmiş sistemlerde suyun aşırı ısınması sonucunda buhar basıncı oluşmakta ve bu basınçlı buhar bazı güvenlik tedbirleriyle dışarıya atılmaktadır. Oysa ki bu sistemde kesinlikle buhar basıncı oluşmamaktadır ve daha güvenlidir.

4. Kazan suyunun her hangi bir nedenle eksilmesi durumunda sistem bir selenoid valfi açarak şehir şebekesinden otomatik olarak su takviyesi yapmaktadır.

5. Yapılan gözlemlerde kazanda ısınan suyun 5 dakikada en son peteğe ulaştığı gözlenmiştir. Yapılan denemeler neticesinde su pompasının 5'şer dakika aralıklarla çalıştırılıp durdurulmasıyla peteklerin daha fazla ısındığı gözlendi. Bu nedenle arduino programı pompayı 5'şerdakika aralıklarla çalıştırıp durduracak şekilde hazırlanmıştır.

6. Sistem 100 metrekarelik bir dairede denenmiş ve peteklerin üzerindeki maksimum sıcaklık 70 derece olarak ölçülmüştür.

7. Sistem 1 KASIM - 20 MAYIS aralığında çalıştırılmış olup 2 ton kömür tüketmiştir.

8. Sistem; suyun eksik olması, suyun takviyesinin yapıldığı, pompanın çalıştığı ya da durduğu gibi olası periyotlar lcd ekranda görüntülenmekte olup kullanıcıyı bilgilendirmektedir.

9. Sistem deneme yanılma yoluyla bu halini almıştır. Tuğlalı soba yerine kovalı soba kullanılması durumunda sistemin daha verimli çalışacağı kanaati oluşmuş olup bu durumda üst kazan kullanmaya gerek yoktur.

10. Sistem bu haliyle 100 metrekarelik dairedeki 8 metrelik peteği besleyebilmiştir.

11. İsteğe bağlı olarak petek sıcaklığı lcd displayde görüntülenebilmektedir.

Malzeme ve araç gereç listesi:
1. 2 tabaka sac
2. Yemek kazanı (36 litre)
3. Kesintisiz güç kaynağı
4. Kömür sobası
5. Arduino uno
6. 16 x 2 lcd shild
7. BC 238 transistör
8. BC 307 transistör
9. Devirdaim pompası
10. Selenoid valf
11. Led (2 adet)
12. 470R direnç (2 adet)
13. 1N4148 diyot (2 adet)
14. 5Volt röle (2 adet)
15. 100nF kondansatör
16. Köprü diyot
17. 220/9Volt 4 watt trafo
18. 1M direnç
19. Muhtelif iletkenler, kablolar
20. Born vidası (2 adet)
21. Kutu
22. Kablo kanalı
23. Lehimleme araç ve gereçleri
24. Baskı devre araç ve gereçleri
25. El ve güç aletleri
26. LM35

Arduino kodlarımız:
Bu kodlarla arduinomuzu programlıyoruz. İhtiyaç halinde arduino dosyasını konu ekinden indirebilirsiniz.
Kod:
Kodlari sadece uyeler gorebilir. Lutfen Uye Olun ya da Giris Yapin.
Devre şeması:
ISIS ve hex dosyasını konu ekinden indirebilirsiniz.

Baskı devremiz:
ARES dosyasını konu ekinden indirebilirsiniz.

Montaj aşamaları:

Montajı tamamlanmış kartın test edilmesi:
Test işlemi sırasında 5'şer dakikalık gecikmeler 3 saniye yapılmıştır.
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/YSjF08ofT68?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/9Qsc4G-wqmA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/RGQUHl9cvmA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Buraya kadar olan işlem basamakları tamamlandığında elektronik kartımız kullanıma hazır hale gelmiş oluyor.

Displeyde SU SOGUDU ve SU ISINDI şeklinde bilgilendirmeler görüntülenmekte. Bu ifadelerin yerine isteğe bağlı olarak petek suyu sıcaklığını gösterebiliriz. Bunun için programda ve devre şemasında bazı değişiklikler yapmamız gerekmekte. Devreye LM35 ısı sönsörünü aşağıdaki şemada gösterildiği şekilde ekliyoruz ve mevcut programımızı değiştiriyoruz.

Kod:
Kodlari sadece uyeler gorebilir. Lutfen Uye Olun ya da Giris Yapin.

Mekanik aksam ve su tesisatı

Yukarıda şeilde verilen ölçülerde kömür sobasının tuğlasının etrafına 14 litrelik bir alt kazan yaptırılır. Üst kazan 36 litredir. Yine yukarıda verilen ölçülerde bir boru yaptırılır.

Sistem üst kazandaki su eksildiğinde selenoid valfi devreye sokarak suyun şehir şebekesinden otomatik olarak tamamlanmasını sağlar.

Isınan suyun izlediği yol:
1. Isınan su şekilde 1 ile gösterilen noktadan üst kazandan devir daim pompasına
2. Devir daim pompasından peteklere
3. Petekleri dolaşan su borunun 2 ile gösterilen noktasına
4. Borunun 3 nolu noktasından alt kazanın 4 nolu girişine
5. Alt kazanın 5 nolu çıkışından üst kazanın 6 nolu girişine gider ve bu durum devir daim pompası çalıştığı sürece sonsuza dek devam eder.
hocam videoda suyun icine koydugunu su senseru  hangisi soyleyebilirmisiniz saygilar

11 Kasım 2016, 16:37:30
Yanıtla #19
Su sensörü 2 adet iletkenden ibarettir.

11 Kasım 2016, 16:39:42
Yanıtla #20
kamussi

Hocam iletken derken ikitane bakir kablomu

11 Kasım 2016, 18:01:20
Yanıtla #21
evet 2 adet iletken kablo. biri aşağıda diğeri biraz üstünde konumlanacak.

11 Kasım 2016, 18:15:01
Yanıtla #22
kamussi

Sagol hocam cok tesekkurler

12 Kasım 2016, 23:53:29
Yanıtla #23
kamussi

hocam  bugün malzemeleri aldım fakat şöyle bir sorunla karşılaştım sizin programını arduino unoya indirdim fakat ekran masmavi indirilen programlar gözükmedi yalnız hiç bir bağlantı yapmadım yalnız program indirdim acaba bağlantı yapmadığım için mi görünmedi saygılar kontrast ayarı ile oynadım acaba koyu veya açıktan dolayı mı diye yine olmadı

13 Kasım 2016, 00:18:02
Yanıtla #24
sorunuzu anlayamadım.

13 Kasım 2016, 01:14:35
Yanıtla #25
kamussi

Arduino uno ve 16*2lcd aldim sizin soba programini arduino ile yukledim fakat lcd ekranda su isiniyor gibi terimler cikmadi lcd ekranda goruntu yok bunun sebebi ne olabilir herhangi bir baglanti yapmadim usb kablosu bagli

13 Kasım 2016, 11:24:52
Yanıtla #26
incelemeden birşey diyemem.